Erasmus #4: Dersler

- 3 mins

Dürüstçe bir açılış yapalım. Erasmus öğrencisi olduğunuzda derslerin birinci önceliğiniz olmaması doğal kabul edilebilir.

Çünkü önünüzde daha büyük sayılabilecek problemler ve uğraşlar var; sorumluluk almak, bütçenizi idare etmek, ev işlerini görmek, yurt dışında bir başınıza hayatta kalmak.

Aynı zamanda daha heyecan uyandırıcı konular var; kültür şoku, bambaşka ülkelerden ve milletlerden insanlar tanımak, yeni bir dil öğrenmek, İngilizce’nizi ilerletmek ve saire.

Ancak elbette dersler de tüm bu hareketli sürecin bir parçası. Hele ki benim gibi mezuniyete az kala önemi daha da artıyor. Bu yazıda da dersler, üniversite, sınavlar vb. konuları ele almaya çalıştım.


Genel Bilgiler

Freiburg Üniversitesi Almanya’nın en iyi 7. üniversitesi. Aynı zamanda Almanya’nın en eski 2. üniversitesi (1457).

TopUniversities.com üniversite başarı sıralamasına göre dünya çapında 84. sırada. Hacettepe Üniversitesi’nin 600-800 arasında yer aldığını göz önünde bulundurursak bayağı iyi bir sıralamaya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Freiburg ise tam bir öğrenci şehri diyebiliriz. Kampüs diye bir şey yok çünkü şehrin tamamı bir kampüs. Her yerde üniversiteye bağlı binalar bulabilmek mümkün.

Öğrenci değişim programının isim babası Erasmus bu üniversitede okumuş. 🙂

Üniversitede yaklaşık 30-35 bin civarında öğrenci öğrenim görüyor. Bunların yaklaşık %30’u yani 10 bin kadarı uluslar arası öğrenci.

Takvim

Freiburg Üniversitesinde senede yalnızca iki dönem var bunlar yaz ve kış dönemleri.

Kış dönemi 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında.

Yaz dönemi ise 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında.

Buraya geldiğim 2016-2017 kış döneminde dersler 17 Ekim’de başladı. 10 Şubat’ta 15 haftalık ders dönemi bitecek. Sınavlar ise 13 Şubat-31 Mart arasında yapılacak.

Aşağıda üniversitenin yıllık genel takvimini görebilirsiniz.

Erasmus

Almanya’da bildiğim kadarıyla tüm lisans programları Almanca dilinde. Almanca bilmediğimden ötürü yüksek lisans dersleri aldım.

Erasmus kapsamında en az 30 ECTS ders almanız gerekli. Ancak 7 ve üzeri ders alırsanız kredi sınırına takılmıyorsunuz.

Freiburg Üniversitesi’nde ekle-sil dönemi yaklaşık 2 ay sürüyor. Bu bayağı uzun bir süre.

Hacettepe Üniversitesi 13 Şubat’ta ikinci döneme başladığı için Freiburg’daki sınavları erken alıp fazla zaman kaybetmeden geri dönmek durumundayım. Bunun için Freiburg’daki hocalar ile konuştum. Dersler bittikten 1-2 hafta içerisinde sözlü ya da yazılı sınav yapabileceklerini söylediler. Şu anda son sınavım 20 Şubat’ta görünüyor. Sonuçlar ise nasıl olur kestirmek şimdilik güç. 🙂

Dersler

Freiburg’da 22 ECTS, Hacettepe’de 34 ECTS’ye tekabül ediyor.

Tabii bu koşullar altında rehavete kapılmadığımı söylesem yalan olur. :)

Çalışıp çalışmamak, konuları haftalık takip etmek tamamen öğrencinin inisiyatifine bırakılmış durumda. Dilerseniz 20 küsür haftada azar azar çalışırsınız, dilerseniz son 1-2 haftada hayvan gibi şey yapıp halledersiniz.

Ekstra

Freiburg Üniversitesi’nde dersler tam saatte başlayıp 2 saat sürecek programa yazılıyor (10.00-12.00 gibi). Ancak genellikle 15 geçe başlayıp 45 geçe ders sona eriyor. Çoğunlukla da blok ders yapılıyor.

Bir de ilginç bir adetleri var, ders sonunda herkes eliyle masaya vuruyor. Bir nevi alkış yerine geçiyormuş.

Gördüğüm bütün sınıflarda muhakkak bir lavabo mevcut.

Sınıfta her an bir sümkürme sesi duyabilirsiniz! Buraların kültürüne göre ayıp sayılmıyor.


Kaynaklar

Wikipedia University of Freiburg

Tüm seri

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora