Erasmus #6: Dil

- 3 mins

Bu yazıda Almanca dili hakkında tecrübelerimi ve çalışma yöntemlerimi anlattım.

Almanca Hakkında Genel Bilgiler ve Öğrenmek İçin Sebeplerim

Almanca dili Cermen dil ailesine ait bir dil. Cermen dil ailesi, İngilizce, Almanca, Flemenkçe, Danca, İsveççe, Norveççe gibi genellikle Batı ve Kuzey Avrupa’da konuşulan dilleri kapsamakta.

Erasmus

Almanca; Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Lüksemburg ve Lihtenştayn olmak üzere altı ülkenin resmi dili ve bu ülkelerde toplamda yaklaşık 100 milyon insan tarafından konuşuluyor.

Almanca, İngilizceden sonra dünyada en çok kullanılan ikinci bilim diliymiş. *

Almanca öğrenmek için motivasyonlarımdan birisi de Almanlara duyduğum hayranlık olduğunu söyleyebilirim. Muazzam bir disipline ve sistematiğe sahip bir millet. Bir Almanla iş yapıyorsanız ve size bir tarih söylemişse o iş o tarihte hazır olacaktır. Almanlarla herhangi bir iş yapmak benim için oldukça keyifli. Hal böyle olunca Almanca öğrenmek benim için külfet değil, keyife dönüşüyor.

Bir diğer önemli husus da Erasmus için Almanya’ya gittiğim ilk günden itibaren Almanca bilmenin ne kadar avantajlar sağlayacağını görmüş olmaktı. Yerel insanların çok büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşsa da zorunlu kalmadıkça İngilizce konuşmuyorlar. Örneğin uluslararası öğrencilerden oluşan yaklaşık 35 kişinin olduğu bir yarışmaya katılmıştım. Almanca bilmeyen tek kişi olduğum için bütün oyunları İngilizce oynadık. Ama içten içe de kendimi eksik hissetmiştim.

 

Almanca ile ilgili bir atasözleri bile mevcut.

“Deutsche Sprache, schwere Sprache. (Almanca zordur.)”

 

“Life is too short to learn German.”

İnternet aleminde sıklıkla bu geyik döner. Ne kadar doğrudur birlikte bakalım.

 

Biraz Dil Bilgisi

Almanca, İngilizce ile aynı dil ailesinden gelmesi sebebiyle oldukça benzer kelimelere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cümle yapıları da benzerlikler gösteriyor. Almancayı İngilizceden ayıran temel farklara bakacak olursak;

  1. Case

Almanca accusative (-i hali), dative (-e hali), genitive (iyelik) ve nominative (yalın hal) olmak üzere dört adet case barındırıyor. Bunlar da dili öğrenmeyi zorlaştıran etkenlerin bence başında geliyor. Çünkü isim, sıfat ve zamirler cümledeki case’e göre değişkenlik gösteriyor.

  1. Artikel & Gender

Almancada kelimelerin cinsiyetleri var. Der: maskülen isimler için, die: feminen isimler için, das: nötr isimler için kullanılıyor.

İngilizcede tüm isimler için the kullanılıyor ancak Almancada her isim için artikeli ezberlemek gerekli.

Bu iki temel fark dışında gramerleri genel itibarıyla İngilizce ile benzerlik gösteriyor. Telaffuz ise İngilizceden daha kolay çünkü her şey yazıldığı gibi okunuyor.

 

Türkçe

Bu arada değinmeden geçemeyeceğim. Yurt dışındayken kıymetini en çok anladığım şeylerden birisi de güzel dilimiz Türkçe idi. Gerçekten muazzam bir matematiksel yapıya sahip ve çok esnek bir dil. Hem anlaşılabilirliği yüksek hem fonetik açıdan bence dinlemesi çok keyifli bir dil. Aşağıdaki tabloda Türkçenin esnekliğini görebilirsiniz.

Erasmus

 

Almanca Öğrenebileceğiniz Kaynaklar

Duolingo – Hem web sürümünden hem de mobil cihazlarından çalışmak mümkün. Gitmeden önce baştan sona taramış, tüm kelimelerini deftere artikel ve anlamlarıyla beraber yazarak çalışmıştım. (Toplamda 2300 civarında kelime mevcut.) Beklediğim gibi yardımı dokunduğunu söyleyemem ancak belki de benim metodum yanlıştı.

Memrise – Hem iOS hem de Android’de yer alan bir dil öğrenme platformu.

LingVist – Bu site ve uygulamayı döndükten sonra keşfettim. Başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tek sıkıntısı kelimeleri hep aynı cümle içerisinde vermesi. Bir yerden sonra cümleyi ve kelimenin pozisyonunu ezberleyip direkt yanıtlıyorsunuz.

GermanVeryEasy.com – Oldukça faydalı bir site! Gramer ve bazı temel şeyler için bu siteyi kullanabilirsiniz.

Youtube Easy German – Bu YouTube kanalındaki videolarla da dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Tavsiye Ettiğim Videolar

Almanca üzerine güzel bir video

Ayrıca Almanca kaba bir dil diyenlere şu videoya bakmalarını öneriyorum. 🙂

 

Anlayabildiğim üç beş kelime vardı, Münih’e gidince onları da anlayamaz oldum. Bavyera aksanının nasıl olduğunu aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

 


Kaynaklar

Tüm seri

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora