Erasmus #3: Sonuç

- 2 mins

Bu enteresan maceraya dair değerlendirmelerimi kısaca bu yazıda toplamak istedim.

 

Genel itibarıyla, Erasmus gibi bir fırsatınız varsa kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederim. Gerçekten öğretici bir süreç ve ufkunuzun genişlemesini, bireysel becerilerinizin artmasını sağlayacak. Birkaç faydasını sayacak olursam:

 

Once Erasmus, always Erasmus.

 

Toparlamak gerekirse, Erasmus değişim programı hayatımdaki en öğretici ve en farklı 5 ay oldu. Her ne kadar zorlukları olsa da eğer fırsatınız varsa kesinlikle şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Belki okulunuzu uzatıp hayatınızdan 6 ay ya da 1 yıl çalınacakmış gibi hissedebilirsiniz fakat sizi temin ederim ki yurt dışında yaşama tecrübesi size çok daha fazla şey katacak.

Şunu da belirtmek gerekli; hayatta hiçbir şey toz pembe değil. Çok eğlenceli günlerim olduğu gibi çok sıkıldığım zamanlar da oldu. Bunun zirve yaptığı tarih Christmas idi. Neredeyse herkes ailesinin yanına döndü, 330 kişilik yurtta 5-10 kişi kaldık. Yaklaşık 1 hafta boyunca tek başıma takıldım. Belki ben de eve, ailemin yanına dönmeliydim ama neyse. Ne diyorduk, hiçbir şey göründüğü gibi değil. İnsanlar sosyal medyada daima en güzel, en keyifli anılarını paylaşırlar. Ancak bu çoğu zaman gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Yalnızlıktan yahut uyuz prosedürlerden ötürü çileden çıktığınız ya da depresiflikte dibe vurduğunuz günler de olabilir. Ama hayatta her şey bir tecrübedir. Tecrübenin de iyisi kötüsü olmaz. Hayatta sizi siz yapan şeyler, aldığınız kararlar ve yaptığınız hatalardır. Velhasıl kelam, Erasmus güzel bir hayat tecrübesi; fırsatları kovalayın ve değerlendirin.

 

Erasmus is not a year in your life, it is a life in one year.

 

Erasmus olmadıysa ya da süre olarak siz uzun geliyorsa başka fırsatları da değerlendirebilirsiniz. Bu staj olabilir, EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) olabilir, Erasmus+ projeleri olabilir ya da para biriktirebilirseniz interrail da çok güzel bir opsiyon. Yurt dışı tecrübesi gerçekten önemli. Ülkece bu içimize kapanıklığı aşmalı, muasır medeniyetler seviyesini yakalamalı ve hatta üzerine çıkmalıyız. Bunun yolu da çok okumak ve çok gezip görmekten geçiyor. Şimdiden bol şans!

 

Süreç içerisinde takıldığınız yerlerde bana ulaşabilirsiniz. Elimden gelen yardımı yaparım. Hoşça kalın! :)

 


Tüm seri

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora