Erasmus #1: Karar ve Vize Alma Süreci

- 5 mins

Bu yazıda karar verme, hazırlık ve vize alma süreçlerini ele aldım.

I. Karar Verme

Hayatta bazı önemli kararlar vardır ki bu kararlar hayatınızın akışını değiştirir, ufkunuzu katlar. Geçen yıl yapmış olduğum Interrail seyahati ile birlikte Avrupa’nın çok farklı bir düzene ve sisteme sahip olduğunu görmüştüm. Öyle ki Avrupa’da uzun süre yaşama tecrübesini edinmeyi de bir hedef olarak belirlemiştim.

Bunun için en ideal yollardan biri, Erasmus+ öğrenci değişim programı ile 5-6 aylığına yurt dışına çıkmaktı. Yaklaşık bir yıldır fırsatları kolluyordum.

II. Başvuru

Erasmus öğrencisi olabilmek için iki şey gerekli: Dil puanı ve akademik ortalama. Her iki kriterin ağırlığı %50.

Bu bağlamda, öncelikle Ocak 2016’da Hacettepe YDYO’nun düzenlediği Erasmus dil sınavına girdim. Akabinde AB Ofisi’ne başvurumu yapıp beklemeye koyuldum.

Nisan başında sonuçların açıklanmasının ardından 6 aylık yorucu hazırlık maratonu başlamış oldu. Bu süre zarfında yaptığım işlemlere şu Excel belgesinden ulaşılabilir.

Sonuçlara göre 1 Ekim 2016 – 31 Mart 2017 tarihleri arasında 1 dönemliğine Freiburg Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazandım.

III. Vize Alma

Avrupa ülkelerine vize alma konusunda geçtiğimiz yıldan tecrübeliydim. İlk etapta iData’dan randevu aldım.

Kabul mektubumun gecikmesinden ötürü bu randevu alma işini epey ertelemiştim. Dolayısıyla 1 Eylül‘de aramama rağmen yoğunluktan ötürü 28 Eylül‘e vize randevusu aldım. Başvurularınızda bu durumu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Gerekli dokümanlara gelecek olursak, iData bana randevu başvurumun akabinde bir liste gönderdi.

Erasmus

  1. İki adet vize başvuru formu
  2. Pasaport
  3. İki adet vesikalık fotoğraf
  4. Karşı üniversiteden gelen kabul belgesi (Acceptance letter)
  5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  6. Yurt dışı sağlık sigortası (AT11)
  7. Maddi teminat gösteren belgeler (Taahhütname, Erasmus hibesi, maaş bordroları, banka hesap ekstreleri)

Geçtiğimiz yıl Interrail için vize başvurusunda gerekli bazı belgelere değinmiştim, şuradan ulaşılabilir. Halen pasaportunuz yok ise şu yazı size yardımcı olabilir.

6. Yurt dışı sağlık sigortası

Türkiye’de SGK’da sağlık güvenceniz varsa Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkeler için yapılmış bazı anlaşmalardan faydalanarak mevcut sağlık güvencenizi gideceğiniz ülkede de kullanabiliyorsunuz.

Almanya için bu belgenin ismi AT11 belgesi ve bu belgeyi Ankara içerisinde yalnızca Ulucanlar SGK şubesinden çıkarabiliyorsunuz. Çalışanlar biraz nazlı, iyi davranırsanız işiniz çabuk görülür. Yaklaşık 5 dakikada işleminiz tamamlanıyor.

Ayrıca buradan aldığını belgeyi birlikte gittiğiniz ülkede tasdik ettirip sağlık güvencenizi başlatmanız gerekli.

7. Maddi teminat gösteren belgeler

Erasmus için vize başvurusundaki en zahmetli kısım bence öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler.

2016 yılı için Almanya’da her ay aylık 720 € temin edeceğinizi konsolosluğa ispat etmelisiniz. (Bu tutar Almanya’da bir ay yaşamak için gerekli olan minimum miktarı temsil ediyor.)

Erasmus’u hibeli olarak kazandıysanız, Almanya için aylık 400 € AB komisyonundan hibe alacaksınız. Kalan 320 €‘yu nasıl karşılayabileceğinize madde madde bakalım:

7.1. Ebeveyn tarafından verilen noter tasdikli taahhütname (ve Almanca tercümesi)

En çok tercih edilen yol bu olsa gerek. Bu yolu izleyecek olursanız;

(Tam bu aşamada benim bir salaklığım oldu. Ben Almanca belgenin de noterde tekrar kaşeleneceğini düşünüyordum. Notere gittim; kadın tüm sayfalara bir sürü damga vurdu. Sonra yüzüme bakıp 188 ₺ tuttu dedi. “Yahu nasıl olur, ben bu kağıda zaten 46 ₺ ödedim.” ve daha bir çok şey dediysem de maalesef durumu kotaramadım. 188 ₺ ödemek yerine mevcut kağıtları iptal ettirip noterde yeniden taahhütname hazırlatmak daha mantıklı göründü ve 46 ₺’ye aynı metni yazdırarak yeni bir belge hazırlattım. Sağ olsunlar tercüme bürosundaki kişiler tekrar ücret almadı, tarihleri ve adresleri güncelleyerek yeni bir çıktı teslim ettiler.)

Konsolosluktaki hanımefendi tapulara ve TL birikim hesabına da bakmadı.

Baktığı şeyler; maaş bordroları ve bankadaki Euro birikim hesabı.

7.2. Almanya’da bloke hesap

Bu yolu seçmediğim için detaylı bilgi veremeyeceğim. Fakat bildiğim kadarıyla Almanya’da bloke hesap hizmeti veren bankalardan birisinde hesap açtırıp, bu hesaba 6 ay x 320 €’ya tekabül eden tutarı gönderip, bu işleme dair ilgili belgeleri konsolosluğa götürmeniz gerekli. Hesap açtırmak da bu hesaba parayı göndermek de pürüzlü olduğu için birinci yolu tercih ettim.


Konsolosluk Hileleri

(Ola ki benim gibi çantayla gittiniz, güneybatı yönünde beş dakika yürüyün, orada iki tane tercüme ofisi ve aralarında bir tane kafe mevcut. O kafeye 5 ₺ karşılığında çantanızı emanet edebiliyorsunuz. Çanta içerisinde değerli eşya bırakmamakta fayda var.)

Benim randevu saatim 11.00’idi. Saat 10.15’te konsolosluğa girdim, 10.48’de sıra numarası aldım. Ben sıra numarası aldığımda içeride 10 numara işlem görüyordu, benim numaram 32 idi.

Ve vize görüşmesine saat 15.50’de girdim. Yaklaşık 6 saat boyunca telefonsuz beklemek gerçekten zor. Ben çektim, siz çekmeyin.


Dipnot

28 Eylül’de yaptığım vize başvurusunun sonucunda 1 Ekim tarihinde vizeli pasaportumu teslim aldım. Gidiş tarihimden ötürü (6 Ekim) az da olsa strese girmiştim. Bu stresi yaşamamak için vize başvurusunu biraz daha erken yapmakta fayda var.

Kaynaklar

Tüm seri

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora