Singapur Seyir Notlarım

Singapur Seyir Notlarım

- 3 mins

Merhaba,

Google’ın IGA programı kapsamında, çalıştığım şirketi temsil etmek için Ağustos başında 1 haftalığına Singapur’a gittim. Bu yazıda da Singapur’a gitmeyi planlayanlar için birtakım bilgiler ve edindiğim izlenimleri paylaştım.

Singapur Hakkında Kısa Bilgiler

Yasaklar

Gezilecek Yerler

Program boyunca tek boş günümüzün pazar günü olmasından ötürü, oldukça yoğun bir programla görülebilecek en popüler yerleri bir gün içinde gezdik. Zaten küçük bir şehir olduğundan çok da zorlanmadık. 21 kilometre yürüyüş + birkaç metro yolculuğu ile tamamladık. Gezdiğimiz yerler şunlardı:

Bu listedekileri tamamen yürüyerek gezdik. 35 derece sıcakta kolay olmasa da yürüyerek şehri keşfetmek için benim açımdan güzeldi.

Şehir genel itibarıyla sıra dışı mimari yaklaşımları, oldukça özenli el işçilikleri ve inanılmaz ışık kullanımlarıyla öne çıkıyor. Özellikle Sentosa adasındaki Merlion’ın ışık şovunu defalarca izlememe rağmen yine olsa yine izlerim.

Gezemediğimiz yerler:

Yemekler

Benim için tüm seyahat boyunca en zorlayıcı şey sanırım yemeklerdi. Google sağ olsun, yemek çeşidi konusunda her ne kadar cömert olsa da neredeyse tamamı Asya mutfağına (Çin, Endonezya, Malezya, Tayland ve Hindistan…) ait yemekler olduğundan benim damak tadıma pek hitap etmedi.

Ülke tropikal bir iklime sahip olduğu için bu iklime ait meyve sebzelere ulaşmak çok kolay. Örneğin ilk sabah kahvaltıda ıstakoz, üzerine de ejder meyvesiyle güne başlamak keyifliydi.

Duryan denen gudubet meyveye de tekrar değinmeden edemedim. Bu meyve yüzünden bir uçak seferi ertelenmiş, haberi de şöyle bırakayım: *

Anthony Bourdain duryanın kokusunu şöyle tanımlamış epey güldüm ve çok doğru:

“Your breath will smell as if you’d been French-kissing your dead grandmother.”

Sentosa

Konakladığımız otel Sentosa adasındaydı. Bu ada daha çok turistik amaçlar için elle inşa edilmiş yapay bir adaymış. Hafif raylı sistemler ya da karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Universal Studios da bu ada içerisinde.

Şehir genelindeki 5 adet Merlion’dan bir tanesi de (ve en büyüğü) burada bulunuyor. Haftanın her günü akşamın belirli saatlerinde ışık gösterisi başlıyor. Açık alanda harika bir ses sistemi eşliğinde bu 10 dakikalık şovu izleyebiilirsiniz.

Sentosa Merlion

Singapur’da kumar oynamak serbest ve Sentosa’da büyükçe bir kumarhane bulunuyor. İlgilenen olursa ziyaret edebilir.

Google IGA Etkinliği

Google çatısı altında düzenlenen Indie Games Accelerator etkinliği, dünya genelinden seçilen 30 firmanın oyun sektöründe daha iyi işler başarmasına altyapı hazırlayabilmek için düzenlenen bir eğitim programıydı. Bu programda da bizlere yine dünya çapında başarı göstermiş, oyun sektörünün önde gelen isimlerinden 30 mentor ve 30 adet de Googler destek oldu. 1’e 1 oturumlar, sunumlar, workshoplar derken bir hayli yoğun bir programı geride bıraktık. Etkinlikte öğrendiklerime dair bu yazıda bir şey paylaşmıyorum, belki bir başka yazıda. :)

Şimdilik bu kadar, hoşça kalın!

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora