Pasaport Çıkartmak

- 1 min

Bir yurt dışı seyahatine niyetlendiniz ancak elinizde bir pasaportunuz yok. Yapmanız gereken işlemler arasında en kolay olanlardan biri pasaport çıkartmak.

Pasaport

Bunun için ihtiyacınız olan şeyler:

  1. Kimlik aslı
  2. 5x6cm ebatında 2 adet biyometrik fotoğraf
  3. Pasaport defter ve harç bedelinin ıslak imzalı dekontu

Öncelikle epasaport.gov.tr üzerinden evinize yakın bir emniyet müdürlüğünden pasaport randevusu alın. (Artık ilçe emniyet müdürlüklerinden de pasaport alınabiliyor.) Ardından gerekli belgeleri toplamaya başlayın,

Biyometrik fotoğrafta arka fonun beyaz olması gerekmekte. Sakal (abartılı olmadığı sürece) problem olmuyor. En azından bende olmadı. :) Biyometrik fotoğrafla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Defter ve harç bedelini dilediğiniz herhangi bir bankaya yatırabiliyorsunuz. Mümkün olan en tenha bankayı seçmek mantıklı olacaktır. Dekont üzerinde ıslak imza ve kaşe olması önemli.

Belgelerle birlikte randevu saatinizde emniyet müdürlüğüne gittiğinizde 5 dakika gibi kısa bir sürede işleminiz tamamlanıyor. Daha öncesinde parmak izi verenler için (örneğin sürücü belgesi alırken) bu işlem çok daha kısa sürüyor.

Pasaport harç bedellerine değinecek olursak,

2 ya da 3 yıl almak pek mantıklı olmasa gerek. 10 yıl alıp daha ekonomi yapmakta fayda var.

Pasaport defter bedeli ise fark gözetmeksizin 82.5 TL.

Emniyetteki randevunun ardından pasaport 1 hafta içerisinde posta yoluyla eve geliyor. Eğer başvuru esnasında TC kimlik numarasını belirttiğiniz birisi var ise o kişi de pasaportunuzu teslim alabiliyor. Aksi takdirde sizden başkası teslim alamıyor.

Pasaportunuz hayırlı olsun. :)

Burak Ekici

Burak Ekici

Software Engineer • Lifelong Learner

comments powered by Disqus
rss facebook twitter github youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora